Gözenek ve Kırışıklıkları Azaltmak

Gözenekleri temiz tutarak küçük gösteren ve kırışıklıkların görünümünü azaltan bir içerik retinol. Cildin üstündeki hücre yenilenmesini hızlandırıyorlar bu da gözeneklerin tıkanma ihtimalini azaltıyor. Yenilenme hızlanınca cildiniz daha canlı ve genç duruyor. Bu peelingden daha derin bir etki.

Akneli ciltler içinde faydalı olabilir çünkü cildin büyüme ve ölü deriyi atma şeklini iyileştiriyolar ve güçlendiriyor böylece sivilce çıkma ihtimali azalıyor. Ancak bence sivilceler için en etkili yol sabahları salisilk asitli bir ürün akşamları retinollu bir ürün kullanmak olacaktır. 

Bunun dışında en çok bilinen etkisi kolajen üretimini hızlandırarak çizgileri kırışıklıkları azaltmasıdır. Göz çevresine uygulanmasını önermeyenler var, ama bence yüzümüzde en çok ihtiaycı olan yer göz çevremiz. Çoğumuzda kırışıklıklar ilk olarak orada başlıyor. Evet belki birazcık yanabilir ama ben hiç yaşamadım. Tabi her zaman dediğim gibi siz kendinizi gözlemleyin ve kendi doktorunuza danışın.

Retinol kullanırken dikkat etmeniz gereken şeyler:

Retinollü ürününüzün ışık almayan bir ambalajda olması ve onu yine ışık almayan bi yerde orn bir cekmecede saklamanız. Yoksa bozulma ihtimali yüksek.

Akşamları kullanın ve gündüzleri kesinlikle güneş koruyucu kullanın. Eğer akşam retinollu bir ürün kullanıp gündüz güneşe çıplak bir cilt ile çıkarsanız retinolün etkilerini sıfırlarsınız.

Düşük oranlarla başlayın, yoksa bu hiç spor yapmayan birinin maraton koşmaya çalışması gibi bir şey olur. Haftada bir kullanarak başlayın ve yavaş yavaş cildinizi izleyerek üçe dörde çıkarın.

Az ve öz kullanın, çok etkili ve kuvvetli bi içerik olduğunu duyunca her yerinize bocalamak isteyebilirsiniz ama bu sadece cildinizi hassaslaştırır irite eder. Parmağınızın ucu kadar yeterli.

Retinolle başka kuvvetli içerikleri üst üste kulllanmayın. Retinol cilt bakımı kokteyline uygun bir içerik değildir. Özellikle hassas bir cildiniz varsa C vitamini AHA BHA gibi içerikleri aynı anda kullanmayın. Özellikle hepsini ilk defa kullanmaya aynı anda başlamayın, cildinizin alışması için zaman tanıyın. Bir de basit alkol içeren ürünler olmamasına dikkat edin. Alkollerle ilgili detaylı videomu buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Son olarak bir gecede sonuç beklemeyin. Benim deneyimlerim en az 3-4 ayda sonuç gösterdi ki bu çoğu cilt bakımı ürünü için geçerli.

Retinolun isimlerine ve içerik listesinde nasıl arayacağınza gelirsek:

Reçeteyle satılan yüksek dozaj olan: retinoik asit(tretinoin)

Kozmetik ürünlerindeki en güçlü hali: retinol 

Başka isimleri: retinyl palmitate, retinyl acetate, and retinyl linoleate (en hafif a türevi)

Bahsedilen urunler

Kiehl’s Kisisellestirilmis Kirisiklik Giderici ve Kizariklik Onleyici Serum

Sunday Riley – Luna Oil

Estee Lauder Advanced Night Repair Serum (cok az hafif oranda)

Advertisement

4 Comments Add yours

 1. Safiye gokgedik says:

  Merhabalar videonuzu izledim retinolu eczanaden retinol olarak alabilir miyim

  Like

  1. Mehtap says:

   Selam ece öncelikle seni tebrik ediyorum ve iyi ki geldin youtube dunyasına sayende kozmetikte bizi bilinclendiren ilk ve tek sen oldun,tesekkürler 🌸💖ve baslangıc olarak la roche posay in retinol iceren kremi icin ne dersin ve hangi kremleri bu asamalarda(retinol kullanırken)onerirsin marka olarak ve karma ciltler icin

   Like

 2. Burcu says:

  Merhaba Ece. 21 yaşındaki bir takipçin olarak cilt bakımı serindeki videolar ve blogundaki yazılardan sonra kapsamlı fikir sahibi oldum ve bir çok kaliteli ürünle tanıştım, bunun için teşekkür ediyorum. İçeriğine retinol eklediğin bir ürün olarak bahsettiğin “Kiehl’s kişiselleştirilmiş serum” hakkında fiyat bilgisi verirsen çok memnum olurum🙏🏻

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s